ورزش کردن چه تأثیری بر حس خوشبختی دارد؟

صفحه اصلی/بلاگ/ورزش کردن چه تأثیری بر حس خوشبختی دارد؟

ورزش کردن چه تأثیری بر حس خوشبختی دارد؟

حتی انجام ورزش در تایم کوتاه در روز ما را تبدیل به آدمهایی شادتر می کند. انجام ورزش می تواند تاثیر زیادی بر خوشبختی و حس شادی افراد داشته باشد.

در این مقاله از فوردی پرو به بررسی این رابطه می پردازیم. با ما همراه باشید.
طبق بررسی جدید تحقیقات درباره خلق و خوی خوب و فعالیت بدنی، افرادی که حتی یک بار در هفته ورزش می کند و یا حداقل 10 دقیقه در روز ورزش می کنند تمایل به خوشحالی بیشتری نسبت به افرادی که هرگز ورزش نمی کنند دارند و باید بگوییم این شامل هر نوع ورزش می شود.
این ایده که جنب و جوش و حرکت می تواند بر روحیه ما تاثیر بگذارد مطلب جدیدی نیست، بسیاری از ما احتمالا می خواهیم بگوییم که بعد از انجام ورزش، احساس خستگی کمتر و آرامش بیشتری می کنیم.
علم نیز با این موضوع موافق است و به تعدادی از مطالعات گذشته اشاره کرده اند که از لحاظ جسمی افراد فعال هستند کمتر در معرض ابتلاء به افسردگی و اضطراب هستند، نسبت به افرادی که به ندرت ورزش می کنند.
اما این تحقیقات فقط بر روابط بین ورزش و مشکلات روانی چون افسردگی و اضطراب متمرکز شده است. آنها به تنهایی، در مورد میزان یا نوع ورزش هایی که ممکن است روحیه ما را بالا ببرد زیاد به ما نمی گویند.

شادی با ورزش - فوردی پرو

تحقیق رابطه بین حس خوشبختی با ورزش

بنابراین برای بررسی جدید و مطالعات بیشتر در مجله مطالعات خوشبختی، محققان دانشگاه میشیگان تصمیم گرفتند که چندین مطالعه درباره کار و شادی را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کنند.
آنها با استفاده از پایگاه داده های تحقیقاتی برای مطالعات مربوط شروع به کار کردند و در این زمینه 23 مورد مقاله در سال 1980 منتشر شد. بیشتر این مطالعات بر اساس مشاهده بودند یعنی اینکه دانشمندان به سادگی به گروهی از افراد نگاه می کردند و از آنها می پرسیدند که چقدر فعالیت ورزشی داشته اند و چقدر احساس خوشبختی می کنند.

تعدادی از این آزمایشات، آزمایشاتی بود که در آن افراد شروع به ورزش کردند و محققان میزان خوشبختی خود را قبل و بعد از آن مقایسه می کردند.
آنها بیش از 500 هزار نفر را در سنین مختلف از نوجوانان تا افراد پیر تشکیل می دادند و طیف گسترده ای از گروه های قومی و اقتصادی و اجتماعی را پوشش می دادند. محققان میشیگان به این نتیجه رسیدند که ورزش به شدت با احساس خوشبختی در ارتباط است.

تاثیر نوع ورزش بر شادی

دیون چن، استاد دانشیار کینزیولوژی در دانشگاه میشیگان می نویسد:” هر یک از این مشاهدات به ما نشان داد که رابطه مثبتی بین فعال بودن بدنی و شاد بودن فرد وجود دارد.” به نظر نمی رسید نوع ورزش مهم باشد، بعضی از افراد فقط پیاده روی می کردند، برخی دیگر تمرین های سبک می کردند.
دکتر چن می گوید: میزان ورزش لازم برای تاثیرگذاری بر حس شادی در افراد اندک است، در چندین مطالعه نشان داده شده است که افرادی که فقط یک یا دو بار در هفته ورزش می کنند گفته اند که بسیار احساس خوشبختی می کنند و در مطالعات دیگر نیز نشان داده شده که 10 دقیقه فعالیت بدنی در روز رابطه ای مستقیم با خلق و خوی افراد دارد.

حس خوشبختی با ورزش - فوردی پرو
اما در کل، تحرک بیشتر، عموما باعث ایجاد حس خوشبختی بیشتر می شود. اگر افراد در اکثر روزها حداقل 30 دقیقه ورزش کنند که توصیه استاندارد امریکایی و اروپایی برای سلامتی است.

دکتر چن می گوید، آنها حدود 30 درصد بیشتر از افرادی که ورزش نمی کنند و تحرک ندارند احساس خوشحالی بیشتری دارند.
او می گوید: من فکر می کنم نشانه ها قوی است که ورزش می تواند به ایجاد حس خوشبختی کمک کند. ” اما او در ادامه می گوید:” از آنجا که بیشتر مطالعات در این زمینه مشاهده ای هستند. هنوز مشخص نیست که آیا ورزش به طور مستقیم باعث ایجاد تغییر در احساس خوشبختی و رضایت در افراد می شود یا نه.

ورزش و شادی

این احتمال وجود دارد که افراد شاد بیشتر از افرادی که احساس غم و اندوه می کنند ورزش کنند و خوشبختی همچنین یک مفهوم ذاتا ذهنی است. مطالعات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که تاثیر ورزش بر حس خوشبختی چیست؟
دکتر چن می گوید:” ما می دانیم که ورزش سلامتی را بهبود می بخشد واحساس سلامتی ممکن است باعث شود افراد احساس خوشبختی کنند.”
به عنوان مثال ورزش ممکن است با ترغیب به ایجاد سلولهای جدید مغزی یا ایجاد تغییرات در مواد شیمیایی مغز، از راههای که به احساسات مثبت کمک می کند مغز را بازسازی کنند.

2020-07-04T12:41:46+04:30جولای 4th, 2020|بلاگ|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه